Косово, Србија и преговори: Зошто се забранети српските регистарски таблички?

5 mins read

Мирко Илиќ спиеше преку ноќ од понеделник до вторник во Косовска Митровица, а неговиот автомобил остана 50 километри, заглавен во колона на граничниот премин Јариње.

Во понеделникот, тој се обиде да влезе во Србија од Косово, но тие беа пронајдени на преминот Јариње со барикади.

Тоа е целосно лудо “, изјави Мирко за Би-Би-Си.

Барикадите ги поставија жители на северно Косово од српска националност, незадоволни од одлуката на косовските власти да забранат влез на автомобили со српски регистарски таблички.

„Никој ништо не ни кажа и само еден пријател ни рече, кога веќе бевме на преминот, дека не е можно да поминеме.

„Чекав со часови, а потоа го напуштив автомобилот и се вратив дома“, додава Мирко.

Пристигнувањето на косовската специјална полициска единица РОСУ на премините Јариње и Брњак дополнително донесе збунетост, гужва и напнатост, а денот помина во престрелки меѓу косовските и српските политичари за мотивите, причините и законитоста на одлуката на Косово.

Но, дали беше изненадувачка?

Неџмедин Спахиу, професор на Факултетот за политички науки во Приштина, вели дека нема изненадувања и објаснува дека Приштина и Белград ја потпишале одлуката во 2011 година, а потоа и во 2016 година.

За него е јасно дека „луѓето од северот на Косово се лути“.

„Кога ќе научите сосед пет години бесплатно да го преминува вашето поле, а потоа ќе му забрани одеднаш – тој ќе биде незадоволен.

„Со години плаќаме ист данок на Србија“, вели Спахиу.

Премиерот на Косово, Албин Курти, рече дека Приштина не сака да воспостави реципрочни мерки за Србија на регистарските таблички, туку дека е изречена „од другата страна“, мислејќи на Белград.

„Без оглед на националноста на сопствениците на автомобили со неважечки регистарски таблички (со градови во Косово издадени од Министерството за внатрешни работи на Србија), тие се конфискувани. „На сите гранични премини во Косово, возилата со српски регистарски таблички што влегуваат на територијата на Косово ќе добијат привремени регистарски таблички“, рече Курти.

По седницата на Советот за национална безбедност и во вторникот, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека „бара повлекување на косовските полициски трупи од северот на Косово и дека ситуацијата се враќа во претходната состојба“.

„Тогаш, ајде да одиме во Брисел да разговараме за се, и ако е можно, да се договориме“, рече Вучиќ.

Проблемот со регистарските таблички на Косово, објаснува за БиБиСи Милица Андриќ Ракиќ од невладината организација Нова социјална иницијатива, „е толку комплициран што многу луѓе од Србија не го разбираат“.

„Најголемиот проблем не се неутралните таблички со ознака„ КС “, има вкупно 2.000 и 87 од нив во српските заедници, туку регистрациите издадени од Србија за автомобили на Косово“, вели таа.

 

„Веќе една година, сите на Косово знаат дека табличките со ознака„ КС “ќе бидат неважечки, бидејќи издавањето на овие таблички престана во септември 2020 година“, додава Милица Андриќ Ракиќ.

Сепак, одлуката има прилог.

Оние што имаат регистрации со знаци на српски градови, како што се Белград или Ниш, отсега треба да ги менуваат табличките на граничните премини во Косово за пробни, а тие плаќаат пет евра.

„Она што не го знаевме беше дека ниту српските таблички нема да можат да поминат“, додава Андриќ Ракиќ.

Најголемиот проблем, објаснува таа, е со табличките што се издаваат во Србија, во испакнати станици како Рашка и Куршумлија, и тие имаат ознаки на градовите на северот на Косово, како што е Косовска Митровица, кои носат ознака „КМ“

Додека оние кои имаат таблички на градови во Србија треба да купат само пробни таблички, регистрацијата на градовите во северно Косово стана нелегална.

„Бидејќи никој не знае што ќе прават овие луѓе сега, тие не можат да купат тест таблички или да пренесуваат автомобили во Србија.

Овие таблички, додава таа, ќе бидат одземени.

„Најголемото прашање е – дали сега ќе им дозволат на овие луѓе да ги пререгистрираат своите автомобили на табличките на косовскиот„ ​​РКС “или ќе мора некако да го пренесат возилото во Србија“, вели Андриќ Ракиќ.

.Извор: Би-Би-Си

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФИФА нема милост за расизмот, Унгарците ќе играат пред празни трибини

Следно

Актерката Хурем Султан објави фотографија со својот татко, според обожавателите тие се идентични

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian