ФОТО | Оживеани бајки: Волшебни фотографии од бајковити замоци низ светот

2 mins read

Замоците се симбол за бајка, а изгледаат уште поволшебно кога е тмурно, пред зора, кога паднал снег или се спуштила магла – и Винсент Кроце одлично успева да ја улови нивната убавина на фотографија.

Винсент Кроце е холдански фотограф кој за себе ќе каже дека е страствен вљубеник во безвременоста на замоците, и се обидува да ја долови нивната магија за секоја фотографија да успее да раскаже своја сопствена приказна.

„Секогаш ме растажува кога ќе дознаам за замок кој изгледа фасцинантно но е опкружен со грди куќи или модерни комерцијални згради. Без разлика колку е импресивен самиот замок, веднаш го расипува автентичното чувство. Сепак сè уште постојат замоци кои се примери од претходните векови, кои само малку се промениле и како и самите да ве понесуваат на патување низ времето. Тие се оние кои се појавуваат на моите фотографии.“ објаснува Кроце на својот сајт.

Имајќи „слаба точка“ за стари замоци и впечатливи места, Винсент се обидува да ја улови нивната убавина низ впечатливи фотографии зграпчени под најсоодветното природно светло и во совршен тајминг – а за тоа ако е потребно ќе се пробуди и во 04:30 часот наутро.

Тарасп, Швајцарија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Мозна, Полска

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Бад Бентхајм, Германија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Франција

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Венделштајн, Баварски Алпи

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Замокот Чилон, Швајцарија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Хохенверфен, Австрија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Кампен, Холаднија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Нордхајн-Вестфален, Германија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Шлос Нојшванштајн, Германија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vincent (@vincentcroce)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вучиќ: Од ЕУ ќе бараме да ни одговорат дали постои Бриселскиот договор или не

Следно

Околу 200 ученици од Аеродром се вклучија во Европската недела на спортот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian