Бајден: Завршивме 20-годишен конфликт во Авганистан и ера на немилосрдна војна,

1 min read

 

  Американскиот претседател Џо Бајден го бранеше хаотичното повлекување на САД од Авганистан во денешниот говор во ОН тврдејќи дека е неопходно да се префрли фокусот на американската политика од антидемократските системи и да се фокусира на глобалните предизвици; пандемијата  со Ковид-19 и климатските промени.

„Завршивме дваесетгодишен конфликт во Авганистан и ера на немилосрдна војна, отвораме нова ера на немилосрдна дипломатија”, рече Бајден, појавувајќи се на Генералното собрание на ОН за првпат како претседател.

Соочен со критики за повлекување од Авганистан, Бајден вети дека ќе ги брани националните интереси на САД, но рече дека „мисијата мора да биде јасна и остварлива” и дека американската војска „не смее да се користи како одговор на секој проблем што го гледаме во светот”.

Бајден се надева дека ќе обезбеди убедливи докази дека САД остануваат доверлив сојузник на своите партнери ширум светот по долгогодишната политика „Америка на прво место” предводена од неговиот претходник од Републиканската партија, Доналд Трамп.

Бајден рече дека светот се соочува со решавачка деценија и дека справувањето со различните предизвици „ќе зависи од нашата способност да признаеме дека сме дел од заедничкото човештво”.

Тој рече дека „наместо да продолжиме да се бориме во војните од минатото, да ги разгледаме” предизвиците како што се глобалната пандемија, справување со климатските промени, кибер заканите и управување со промените во „глобалната динамика на моќ”

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Физичка пресметка со остри предмети во село Батинци, учествувал и малолетник

Следно

Орбан го поддржа ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian