152 сообраќајни прекршока во Скопје, 45 за брзо возење

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.09.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 45 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, 6 за возење под дејство на алкохол, осум за технички неисправни и нерегистрирани возила.  

Изречени се четири мерки за неносење на сигурносен појас, една за минување на црвено светло, 4 за возач почетник, 15 за прекршоци што ги чинат пешаците, 43 за непрописно паркирање.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 21 септември: Доаѓаат непријатни вести, ви навестуваат ѕвездите

Следно

Стејт департмент: Изборите во Русија се оддржаа во непогодни услови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian