ВИДЕО | Смешната страна на изборите во Русија: Гласаа Локи, нуркачи и разни животни

3 mins read
Изборите се сериозна работа, но некои Руси одлучија малку да ја насмеат јавноста, па отидоа да гласаат во разни костуми. Меѓутоа, без оглед на тоа како се облекувале гласачите, нивните гласови се уште се пребројуваат, пишува РТ.

Според руската Централна изборна комисија, владејачката Единствена Русија, која го поддржува претседателот Владимир Путин, го задржа парламентарното мнозинство по изборите. Партијата освои речиси 50 проценти од гласовите. Комунистичката партија освои 20,88 проценти, потоа Либерално -демократската партија на Русија со 7,89 и Правична Русија со 7,54. Нови луѓе влегоа во парламентот со 5,77 проценти поддршка.

Еден од гласачите што излезе на гласање во регионот Рјазан во централна Русија, носеше портокалов костим за нуркање, a друг бил со маска и пердуви.

Членовите на локалниот клуб за обнова на историјата се појавија во средновековен оклоп, но без мечеви и штитови, што е разбирливо, бидејќи сепак тоа би било малце претерано.

Еден човек во Санкт Петербург е снимен во огромен костим за гласање. Тој танцуваше и пееше, а на крајот беше уапсен од полицијата, објави РТ.

Еден човек од Москва се појави на гласачките места со маска на Доналд Трамп, во темно сино одело и црвена вратоврска.

Многумина избраа ликови од популарната култура, како што е човекот во костимот на пиратскиот капетан Дејви onesонс од филмската серија „Пиратите од Карибите“, кои се појавија на гласачките места во Камчатка.

Гласаа и Локи, скандинавскиот бог од универзумот Марвел и зебрата Марти од „Мадагаскар“.

Некои Руси ги однесоа своите миленици на гласање, а шоуто убедливо украде ракун во Москва, откако побегна од сопственикот и го прекина гласањето на локацијата неколку минути.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Следно

12 починати пациенти и 154 нови случаи на ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian