ВИДЕО: Големо невреме во јужна Русија, торнада се извија над Црното Море

1 min read

Невреме со силен дожд, ветер и град зафати денеска делови од Кранојарскиот Регион во Русија, а беше забележано и формирање на неколку торнада над Црното Море, јавуваат локалните медиуми.

Торнадата, кои не траеле долго, се појавиле во близина на местата Џубги, Новомихајловско и Лермонтово, а не е забележана поголема штета, освен неколку паднати дрвја, пишуваат медиумите.

Торнадата не се ретка појава во Русија, но тие најчесто не се доволно силни за да предизвикаат голема штета и човечки жртви. Според метеоролозите, во земјата годишно се појавуваат во просек по околу сто торнада, а нивниот број расте низ годините.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Араухо ја спаси Барселона од пораз и нов срам

Следно

Халанд откри кои напаѓачи ги смета за подобри од него

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian