Трудо без парламентарно мнозинство, сепак може да остане премиер на Канада

1 min read

Канадскиот премиер Џастин Трудо може некако да ја задржи власта по денешните избори, но се чини дека тој ќе го загуби парламентарно мнозинство, откако тешката кампања ги сруши неговите надежи за убедлива победа, пренесува Ројтерс.

Трудо има малцинска администрација, принудувајќи го да се потпира на другите страни и да прави компромиси за да управува. Со оглед на тоа што анкетите на јавното мислење минатиот месец покажаа поубедлива победа на Трудо, тој сепак одлучи да ги започне изборите две години порано, велејќи дека гласачите треба да размислат за постапувањето на неговата либерална лево-централна влада за време на пандемијата со вирусот ковид-19.

Но, како што растеше незадоволството околу раниот повик, Трудо не успеа да го задржи своето големо водство. Либералните стратези признаваат дека ќе биде тешко да се освојат повеќето од 338 места во Долниот дом.

Во последниве денови, 49-годишниот Трудо, чија влада собра рекорден долг во борбата против ковид-19, се фокусираше на потребата сите да се вакцинираат. Тој ги поддржува кампањите за вакцинирање, додека лидерот на конзервативната партија, Ерин О’Тул (48) препорачува брзо тестирање.

Ако Трудо навистина не го освои мнозинството, тоа би претставувало пораз што сигурно ќе покрене прашања за неговата иднина.

Анкетите покажуваат дека либералите се изедначени со конзервативците, што теоретски му дава предност на Трудо, бидејќи либералите имаат предност во урбаните центри кои се дом на повеќето места.

Необичен проблем за Трудо: Канада пред нови избори, премиерот нема сериозен противник

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Реконструирани две детски зони во Карпош

Следно

За 6 отсто зголемен бројот на ученици во стручните училишта, 97 дуални паралелки во новата учебна година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian