Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, нема хоризонтална трансмисија на вирусот

1 min read

Министерката за труд и социјална политика Jагода Шахпаска денеска изјави дека состојбата поврзана со коронавирусот во градинките е стабилна и оти не е конатстирано негово ширење во овие детски установи.

– Состојбата со градинките е стабилна и веќе цела година се одржува како таква. Денеска на реферирањето на утринскиот кризен штаб информирав дека само 13 воспитувачи и други вработени во градинките се позитивни во целата држава и само девет дечиња, рече Шахпаска во одговор на новинарско прашање.

Дополнително, додаде во изминатите седум дена бил напраен вонреден инспекциски надзор за почитувањето на протоколите. Извештајот на ДЗСИ, како надлежна инсттуција, покажал дека тие се почитуваат и оти поради тоа не ширење на вирусот во градинките.

– Нивниот извештај, кој е испратен до Министерството за труд и социјална политика, покажува дека протоколите доследно се почитуваат и оти нема хоризонтална трансмисија на вирусот во градинките, рече министерката Шахпаска.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Виена до 2025-та година ќе се возат само такси возила на електричен погон

Следно

Вујовиќ: Вардар без навивачи не е Вардар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian