Регион: Како и секој понеделник, евидентирани нереално мал број заразени лица

3 mins read

Нереално мал број на новозаразени коронавируси со вирусот е регистриран во земјите од регионот, што е вообичаено за пресеците на епидемиолошката состојба, кои се објавуваат во почетокот на неделата .

Во Словенија, 291 лице се позитивни на коронавирус, од 1.706 тестирани со PCR тестови. На интензивна нега има 98 пациенти. Пријавени се пет смртни случаи, вкупно 4.503 од почетокот на пандемиата . Седумдневниот просек на потврдени случаи е 1.039, а инциденцата од 14 дена на 100.000 жители е 624. Во моментов, 13.211 инфекции се активни во Словенија. Минатиот понеделник, Словенија имаше 282 ново инфицирани

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 264 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што бројот на активни се зголеми на 7.518. Во монетов на интензивна нега се сместени 85 пациенти Пријавени се 14 смртни случаи.Тестирани се нешто помалку од 4.000 примероци. Минатиот понеделник, во Хрватска имаше 167 новозаразени лица.Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 8.514.
Во Босна и Херцеговина изминатото деноноќие се тестирани 1.557 примероци на коронавирус , од кои 324 се новозаразени. Пријавени се 39 смртни случаи.

Само во Федерацијата БиХ беа тестирани 1.183 примероци, од кои 243 беа позитивни за коронавирус. Пријавени се 18 смртни случаи, вкупно 5.841 од почетокот на пандемијата.

Република Српска тестираше 242 примероци за корона вирус, од кои 76 беа позитивни. Пријавени се 18 смртни случаи, вкупно 4.091 лице од почетокот на пандемијата. Под медицински надзор се 7.591 лице.
Според најновиот епидемиолошки пресек, уште 10 лица починале во Црна Гора, додека 425 се новозаразени. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 1.859. Вкупниот број на моментално активни случаи е 8.116.

Денеска само во Србија е регистриран голем број на заазени лица од Ковид.
Во изминатите 24 часа, 38 лица починаа во Србија како резултат на инфекција со коронавирус, регистрирани се 6.424 нови случаи на СОВИД-19, а тестирани се 20.584 примероци.
Според официјалната веб -страница covid19.rs, 4.642 лица биле хоспитализирани, а 181 пациент биле на апарати за дишење.

Вкупниот број на смртни случаи од последиците од инфекцијата со коронавирус е 7.808, а стапката на смртност е 0.90 проценти.

Од почетокот на епидемијата, во Србија се регистрирани 872.110 случаи на СОВИД-19, а тестирани се 5.428.465 примероци.

Воедувањето на Ковид пропусниците во Словенија доведоа до зголемување на вакцинацијата
Ковид пропусниците , кои беа воведени минатата недела во Словенија, доведоа до нагло зголемување на стапката на вакцинација, каде што само минатата недела беа дадени речиси 84.000 дози вакцини, што е највисок неделен број од почетокот на јуни,

Побарувачката за вакцина, исто така, значително се промени, со најголема побарувачка за вакцината Фајзер / Бионтек, додека во последните две недели, вакцините Џонсон и Џонсон за кои е потребна единствена доза, беа во голема побарувачка, пренесува СТА.

Во исто време, побарувачката за вакцина АстраЗенека, каде помеѓу првата и втората доза мора да поминат најмалку осум недели, се намали.

Во моментов, 46 проценти од словенечкото население е целосно вакцинирано, а 52 проценти од луѓето примиле барем една доза.

Официјалните податоци покажуваат дека Словенија се уште има приближно еден милион дози на залиха, што е доволно за сите кои се уште не се вакцинирани да бидат имунизирани со барем една доза од вакцината.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФИФА на 30. септември ќе одлучува за идејата Мундијалот да се игра на секои две години

Следно

Приведен скопјанец за нелегална сеча на небележани дрвја

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian