РЕЦЕПТ | Марина ни направи Шехерезада торта: Започнете ја работната недела со совршен десерт

1 min read

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи Шехерезада торта – наједноставната и најлесна торта без печење од само неколку состојки!

Мартина Трајаноска.
Фото: Приватна архива

Потребни состојки:

За пудинг крем:

  • 4 кесички пудинг (чоколадо)
  • 200 гр чоколадо
  • 250 гр путер/маргарин
  • 1 литар млеко
  • 100 гр шеќер
  • 2 пакетчиња бисквити
  • 500 гр шлаг крем
  • 800 гр млеко

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Подготовка:

Најпрво сварете го пудингот по упаството на кесичката, додадете го чоколадото во врелиот пудинги оставете да се излади. Потоа постепено додавајте го во веќе изматен путер/маргарин на собна температура. Матете со миксер дури не добиете убава мазна крема.

Настрана изматете шлаг крема или слатка павлака…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кукоч, Дивац и Дражен се легенди на НБА лигата

Следно

Од херој на „Хотел Руанда“, до затвореник осуден на 25-годишна затворска казна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian