Пожар во мигрантскиот камп на островот Самос, мигрантите евакуирани

1 min read

Мигрантскиот камп на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар.

Нема повредени или поголема материјална штета во пожарот во кампот, кој наскоро ќе биде затворен.

Властите соопштија дека пожарот избувнал во напуштени згради во кампот и дека сега е ставен под контрола, пренесува АП.

Околу 550 мигранти беа евакуирани во близина на влезот во кампот.

Трансферот на мигрантите од кампот во новиот објект вреден 43 милиони евра ќе започне денеска, а се планира да заврши во среда.

Досега се сместени 7.500 мигранти во постојниот камп, каде тие живеат во тешки услови, што грчкиот министер за миграција Нотис Митаракис го призна во саботата, отворајќи нов центар за прием.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стартува проектот за унапредување на дигитализацијата во земјава

Следно

Зошто не можете да се ослободите од салото на стомакот? Постојат дури 12 причини!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian