Почна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

1 min read

Почна уривањето на старата конструкција на Универзална сала во Скопје и се поставува нова, во рамките на проектот за реконструкција на концертата сала.

Во предниот дел од објектот веќе е поставена новата конструкција и таму во моментов се врши уривањето на старите делови .

Од Град Скопје за порталот СДК велат дека за дваесетина дена целиот објект ќе добие нова конструкција, по што ќе почне изведбата на надворешноста и куполата, кои треба да  бидат готови до крајот на годинава. Потоа ќе почне втората фаза, односно реконструкцијата на внатрешноста. 

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на својот фејсбук профил објави фотографии од градежните активности и порача: 

„Универзална сала започнува да го добива своето ново лице! Скопје, една поинаква приказна !

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

ФОТО | Црвен тепих на „Еми“ наградите: Елегантна „борба“ за пофалба од модните критичари

Следно

ВИДЕО | Смешната страна на изборите во Русија: Гласаа Локи, нуркачи и разни животни

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian