На скијање во Австрија само вакцинирани, прележани или со негативен тест

1 min read

Австрија ќе ги отвори своите скијачки патеки во претстојната зимска сезона, но со одредени ограничувања за љбителите на зимските спортови, пренесува Локал Австрија.

Операторите со жичари можат да примаат само луѓе кои можат да покажат доказ дека се вакцинирани или тестирани за коронавирус, или дека веќе го прележале, објави денеска владата во Виена.

Ски -лифтовите нема да обрнат внимание на физичкото растојание и ограничувањето на капацитетот. Покрај ова, патниците сепак ќе треба да носат маска за лице FFP2.

„Убедена сум дека со овие услови, во нашата земја ќе биде можна безгрижна и безбедна зимска сезона“, рече министерката за туризам Елизабет Кестингер.

Можно заострување на правилата

Меѓутоа, ако се зголеми бројот на заболени од коронавирусот во единиците за интензивна нега, тие правила ќе бидат построги, рече владата.

Во моментов, околу 200 пациенти со ковид се третираат во одделите за интензивна нега во Австрија. Кога тој број ќе се искачи на 300, на невакцинираните луѓе ќе им биде забрането да ги посетуваат скијачките објекти, изјави министерот за здравство Волфганг Мекштајн.

Штом бројот на пациенти на интензивна нега достигне 400, невакцинираните ќе мора да покажат негативен резултат на ПЦР -тест за пристап до жичари, ресторани и хотели, бидејќи брзите тестови за антиген повеќе нема да бидат прифатени.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Уапсен скопјанец кој признал дека крадел од казино

Следно

МОН: Над 18 100 прифатени апликации на првиот повик за субвенциониран студентски оброк

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian