Блиц: Вучиќ понудил решение за ситуацијата во Косово, Албанија одбила

1 min read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска понудил предлог решение за постигнување компромис во врска со новата ситуација на административните премини меѓу северно Косово и централна Србија, но албанската страна го одбила тој предлог, дознава „Блиц“.

По тој повод, Вучиќ денеска околу 18 часот треба да и се обрати на јавноста, вели извор од „Блиц“ од кабинетот на претседателот на Србија.

„Претседателот Вучиќ ќе објасни зошто мораше да ги отфрли понижувачките предлози што Албанците преку посредници ги испратија во Белград – вели изворот на „Блиц“.

Косовската полиција постави контејнери во близина на преминот Јариње, граѓаните вознемирени, сметаат дека е провокација

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Само вакцинирани навивачи ќе може да има на натпреварите на СП во Катар, вакцинацијата ќе биде задолжителна и за фудбалерите?!

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Дали принцот Вилијам знае да пишува?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian