Руски научник: При настинка е невозможно заразување со коронавирус

1 min read

Луѓето кои имаат настинка не можат да бидат заразени со коронавирус, изјави професорот од Руската академија на науките, Петар Чумаков.

– Едно лице не може да се зарази со коронавирус за време на настинка или САРС, истакна рускиот научник.

Тој потврди дека болно лице не може истовремено да се зарази со друг вирус, бидејќи организмот произведува интерферон.

– Интерферонот е антивирусен протеин кој го штити телото од секундарна инфекција, објасни Чумаков.

Истовремено, тој нагласи дека по заздравувањето постои ризик од инфекција со ковид-19, а бидејќи имунитетот ќе се намали со првата инфекција, коронавирусот може да биде потежок.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ГАЛЕРИЈА | Македонските модни дизајнери претставија уникатни колекции на „EXPO.30“

Следно

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница каде има 17 пациенти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian