„Ние донесовме мир во Авганистан“: Талибанците бараат помош од меѓународната заедница

2 mins read

Портпаролот на талибанците во северниот авганистански град Кундуз ја повика меѓународната заедница да ја засили помошта за земјата, нагласувајќи дека исламистичките милитанти не се терористи.

Портпаролот на провинцијата Матиула Рухани кажа дека помошта може да има форма на инвестиции, проекти за реконструкција „или каква било хуманитарна поддршка на владата или на граѓаните на Авганистан“.

Тој за ДПА од Кундуз појасни дека барањето е до „целата меѓународна заедница, вклучувајќи ја и Германија”.

– Талибанците многу ја поздравуваат помошта, рече тој.

Милитантите го зазедоа Кундуз на 8 август, во еден од серијата брзи упади, што потоа го натера ова исламистичко движење забрзано да ја преземе контролата врз целата земја.

Последните американски војници го напуштија Авганистан на крајот на август, означувајќи го крајот на воената мисија што траеше речиси две децении.

Рухани ја критикуваше меѓународната заедница за поддршката на, како што рече, „корумпирана влада во Авганистан во изминатите 20 години”, а која ја прекина својата помош кога талибанците дојдоа на власт.

– Талибанците донесоа мир во Авганистан, рече тој, додавајќи дека тие не се терористи.

Владите ширум светот во моментов проценуваат како најдобро да се справат со талибанците, имајќи ги предвид извештаите за нивните секојднецни прекршувања на човековите права, а, исто така, се фокусираат на ублажување на растечката хуманитарна катастрофа во земјата.

За време на нивнот владеење со Авганистан меѓу 1996 и 2001 година, ова милитантно движење воведе строг шеријатски начин на живот и целосно им забрани на жените да работат и да се образуваат надвор од домот.

Рухани одби да ја коментира контроверзната политика на талибанците кон жените, повикувајќи ги новинарите одговорите да ги побараат од преодната влада во Кабул.

Извор: МИА

Авганистанките повторно излегоа на протест во Кабул со барања за почитување на човековите права

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Ова се најновите Гинисови рекорди: Тинејџер со најголеми стапала, куче со најдолги уши…

Следно

ФОТО | Сѐ е подготвено за утрешната Меѓународна вежба „North Macedonia 2021“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian