„Либерасион“: Дипломатија – што ќе правиме кога веќе немаме доверба во сојузниците?

7 mins read

По откажувањето на Австралија од француските подморници во корист на договор со САД и Обединетото Кралство, француската политичка и медиумска јавност остана збунета, револтирана и гневна. Оваа епизода доживеана како „предавство“, „Либерасион“ пишува дека мириса на заговор, недостаток на благодат и, пред сѐ, антиципација. Во меѓувреме, Кина ги трие рацете, пишува лево ориентираниот париски весник, пренесува дописникот на МИА.

– Како ќе правиме? Што ќе правиме кога веќе не може да им веруваме на нашите најблиски сојузници? Кога стоиме зад секое идно преговарање, секој иден проект, секој стратешки развој, сега ќе има сомнеж недоверба, прашање на подмолност кое, од длабочините на нашата свест, ќе бликне со шепот: „Што ако? Што ако си играат со нас?“, се запрашува Либерасион и одговара: – Ние сме на ова. Довербата е сериозно оштетена. Тоа е една од најстрашните последици од громогласната објава на договорот Аукус меѓу Австралија, САД и Обединетото Кралство за нуклеарните подморници. Со очигледно понижувачкото враќање дома на Франција и нејзиниот договор со Австралија и поткопувањето на нејзината геополитичка стратегија во регионот, развивана со години. Ова губење доверба го објаснува насилството на француската реакција, бесот и зачуденоста.

– Збунетите објаснувања и изјави, и од Вашингтон и од Канбера, дека Франција останува „клучен сојузник во Индо-пацифичката зона” нема да го сменат тоа. Не беше толку суштината, туку пред се формата што ја шокираше француската Влада. Иако овој стратешки договор може да има смисла на хартија, начинот на кој беше замислен и објавен е доста збунувачки, коментира весникот.

Без консултации, без знаци за предупредување, дури ни исправка за предупредување неколку минути пред официјалното објавување. Се во овој договор зрачи со заговор, недостаток на благодат и пред се исчекување и стратешко разбирање на француската реакција. Жестоките протести со добра волја од САД и Австралија го потврдуваат ова. Бидејќи, договор или не, Франција останува како еден од главните играчи на Пацификот, само преку својот воен капацитет. Исто така, таа има 1,6 милиони свои државјани и повеќе од три четвртини од нејзиниот поморски простор.

Во саботата вечер на Франс 2, францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дриан, беше повеќе од директен. „Имаше лага, имаше дволичност, имаше голема повреда на довербата, имаше презир, така што работите не се како што треба меѓу нас”, рече тој.

Морисон: Го разбирам разочарувањето на Франција за подморниците, но Австралија ги штити своите интереси

Доаѓајќи од Доналд Трамп, таков став, исто така, ќе предизвикаше гнев кај француските власти, а не изненадување. Од овој претседател, знаевме, пишува Либерасион, дека непредвидливото, ирационалното и суровото може да се појават на секој чекор, без предупредување. Од Борис Џoнсон, чиј недостаток на лојалност и искреност веќе беше докажан многупати во последниве години, ништо не изненадува. Ова е веројатно причината зошто француските власти не сметаа дека е неопходно да го повикаат на консултации францускиот амбасадор од Лондон во Париз. „Го знаеме нивниот постојан опортунизам”, се пошегува Жан-Ив Ле Дриан. Велика Британија во овој случај изгледа малку дека е петтото тркало на колата “.

Опортунист, соучесник, никој нема дополнителни илузии за однесувањето на оваа британска влада. Француско-британскиот совет за одбрана што требаше да се одржи на 22 септември во Обединетото Кралство е откажан. Француската министерка за вооружени сили, Флоренс Парли, нема да го премине каналот. Не овој пат. Ова е дополнителна вознемиреност, пукнатина што уште повеќе ќе се прошири во француско-британската врска, која е сериозно оштетена веќе пет години, нагласува Либерасион.

Но, за Австралија, со која врските длабоко се зголемија преку бавната дипломатска работа во последниве години? Имено не подоцна од 30 август, помалку од 20 дена пред промената на тактиката на Камбера, на крајот на меѓуминистерската средба меѓу француските министри за надворешни работи и вооружените сили и нивните австралиски колеги, беа поздравени „споделените вредности” и потврдена важноста на регионалната соработка? Апчето е тешко да се проголта за Париз.

Тоа од САД е уште погорчливо. Изборот на Џо Бајден беше поздравен од речиси сите во Европа со нескриено олеснување. Назначувањето на Антони Блинкен за државен секретар, франкофон добро познат на француските дипломатски кругови, го увери, или можеби го заслепи. Џо Бајден продолжува да потврдува дека неговата стратегија останува во суштина „Америка на прво место”, како под Трамп или Обама. Но, со оваа објава, и веднаш по повлекувањето од Авганистан, тој исто така докажува дека не се грижи за своите сојузници и сојузи.

Повикувањето за консултации на француските амбасадори во Вашингтон и Канбера очигледно е симболично. Но, последиците од договорот за Аукус ги надминуваат билатералните односи. Европските земји малку зборуваа, ако воопшто и зборуваа на оваа тема. Но, тие набљудуваат и разбираат дека она што се случи со Франција може да им се случи и на нив. Дека САД навистина ја сметаат Европа за незначителна големина. Какво ќе биде влијанието на оваа опсервација врз НАТО, врз дискусиите околу европската одбрана, се запрашува весникот.

Кина веројатно ги трие рацете гледајќи го овој циркус. Особено што губи и Австралија. Имаше договор со кој се предвидуваше првата од дванаесетте подморници од француско производство, да заплови во рок од десет години. Сега, таа веќе нема договор, туку проект за размислување, кој во следните осумнаесет месеци ќе разговара со Соединетите држави и Обединетото Кралство за „идентификување на оптимален начин за испорака на најмалку осум нуклеарни подморници со погон до Австралија “. Нема договор, нема датум на испорака. Австралија може да чека дваесет години пред конечно да набави нови подморници. Во меѓувреме, Кина …пишува париски „Либерасион” и додава: -Значи, што правите кога ја изгубивте довербата од вашите најблиски сојузници?

Извор: МИА

Бајден и Макрон во следните денови телефонски ќе разговораат за подморничката криза

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сончевите денови се намалуваат: Време е за витамин Д

Следно

Тажна вест: Почина најдобриот стрелец во историјата на Тотенхем

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian