ФОТО | Сѐ е подготвено за утрешната Меѓународна вежба „North Macedonia 2021“

1 min read

Припадниците на ДЗС ги завршија и последните подготовки за Меѓународна вежба „North Macedonia 2021“, која почнува од утре 20.9.2021г. во организација на НАТО Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC) на повеќе локации во Охрид и Струга.

Во вежбата од Дирекцијата за заштита и спасување ќе учествуваат со Тим од спасување од урнатини составен од 21 припадници, Тим за спасување од вода составен од 15 припадници, Тим во базниот камп со 14 припадници и околу 40 припадници за потребите на вежбата кои ќе дадат логистичка поддршка, безбедност, медиуми и други потреби за ова значајна вежба за Република Северна Македонија.

Фото: ДЗС
Фото: ДЗС
Фото: ДЗС

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Ние донесовме мир во Авганистан“: Талибанците бараат помош од меѓународната заедница

Следно

Бабиќ: Спортот без навивачи не е спорт, тие ќе ни дадат „ветер во грб“ во битката за трофеите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian