ФОТО | Како од бајка: Битолското рајче на г-ѓа Павлина

1 min read

Денес разговараме со Павлина Костадиновска, прекрасна личност, и многу активна во своите пензионерски денови. 

Битолчанката Павлина е пензионерка, активна претседателка на урбана заедница, а и политички е активна. Има 65 години, од нејзиното лице блеска животна, младешка радост. Полна со енергија, позитивна и секогаш насмеана, убавата душа на Павлина се отсликува во убавината на нејзиното, како што вели, мало и скромно дворче.

Имено, дворчето на Павлина се протега покрај патека долга 10 метри, а широка 4 метри. И секоја педа е умно искористена во полза на убавината, па и оградата.

Оваа госпоѓа е вистинска инспирација како може и од мал простор да се направи вистинско мало рајче на Земјата.

ВНИМАНИЕТО НИ ГО ПРИВЛЕКОА И УСКРАСНИТЕ ПРЕДМЕТИ КОИ ВО АМБИЕНТОТ ИЗГЛЕДААТ КАКО ДА СЕ ИЗВЛЕЧЕНИ ОД СТРАНИЧКИ ОД БАЈКА.

-Од цвеќиња имам неколку рози, копривки, сардели, дрва на животот, папрат, бомбони, хризантеми, на прозорецот пак, орхидеи, темјанушки, хибискус, кала. Тоа е речиси сè, а имам и неколку украсни џуџиња, воденичка, слонче, печурка, фенерче и маса со црвено-бели столици, ни раскажува драгата соговорничка.

Ова земско рајче во Битола, Павлина сама си го уредува, бидејќи сопругот на Павлина си има свои активности, а и трите ќерки си имаат свои обврски.

Големо браво за Павлина!

Во продолжение, уживајте во глетката на дворчето на Павлина.

Фото: Приватна архива

Фото: Приватна архива

Инаку, Павлина е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Челси покажа кој е газда во Лондон

Следно

ИД презеде одговорност за нападите во Авганистан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian