Евакуација на лица со слаба подвижност од шпанскиот остров Ла Палма

1 min read

Шпанските власти денеска почнаа со евакуација на луѓе кои се помалку подвижни на островот Ла Палма во Атлантикот, откако експертите издадоа предупредување за посилни земјотреси и постојана опасност од вулкански ерупции.

Властите наложија евакуација на жителите кои се помалку подвижни од селата во близина на центарот на сеизмичка активност како превентивна мерка. Некои ќе бидат пренесени во воен објект на островот.

Земјотрес со интензитет од 3,8 степени е регистриран денеска, бидејќи на површината се почувствувале вибрации на сеизмичка активност.

Научниот комитет на Планот за спречување на опасност од вулкани соопшти дека најверојатно ќе се почувствуваат посилни земјотреси и би можеле да предизвикаат оштетување на зградите.

Итните служби добија наредба да се подготват за евакуација на околу 1.000 луѓе, доколку е потребно, соопштија властите.

извор МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Заев: Досега се регистрирани над 1 милион граѓани

Следно

Маричиќ: Влегуваме во последната фаза од пописот, посебна благодарност до неуморните попишувачи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian