Единствена Русија на Путин води на изборите кои се обележани со обвинувања за нерегуларности

1 min read

Единствената Русија на претседателот Владимир Путин освои 38,57 проценти од гласовите на парламентарните избори.


Според прелиминарните резултати на Руската Централна изборна комисија, врз основа на 8,94 проценти од преброените гласови.Комунистичката партија на Руската Федерација доби 25,17 проценти од гласовите, Либерално -демократската партија на Русија 9,6 проценти, а странците Нови луѓе 7,9 проценти, пренесува ТАСС.

Изборите за руската државна Дума започнаа во петокот, на 17 септември, а гласањето заврши вечерва.


Покрај Думата, гласачите гласаат и за гувернерите на девет руски региони, како и за составот на 39 локални парламенти.

Немаше значајно присуство на опозицијата на изборите, бидејќи организациите поврзани со затворениот Алексеј Навални, најсилниот критичар на Кремљ, беа прогласени за екстремистички. Гласањето беше обележано и со бројни извештаи за нерегуларности, вклучително и полнење на гласачките ливчиња во гласачките кутии.

Поради системот на гласање, се уште е јасно како резултатите ќе се претворат во распределба на местата во новата Дума.

Единствена Русија, која во моментов има 334 од 450 пратеници во Думата, се обидува да го задржи супер мнозинството што овозможува промена на уставот. Сепак, партијата е длабоко непопуларна и истражувањата на независните анкети покажуваат дека нејзиниот рејтинг е најнизок во последните две децении откако е основан.

На последното национално гласање во 2016 година, Единствена Русија освои нешто повеќе од 54 проценти од гласовите.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Убавата штипјанка Марија Данева со емотивна објава откако освои две награди на „Макфест“

Следно

Икарди му донесе победа на ПСЖ, пречката го спречи Меси да го постигне првиот гол за „светците“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian