Славчо Попоски прогнозира: Времето викендов ќе биде како какао!

1 min read

Нашиот драг соработник, метео прогнозерот Славчо Попоски, ни носи „тазе“ вести за денешната временска ситуација. 

– Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град, објаснува Славчо.

Според Попоски, до понеделник ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од западен и од југозападен правец, додека од вторник ветерот ќе го промени својот правец во северен и во северозападен, а температурите на воздухот ќе бележат тенденција на пад, и тоа поради спуштање на посвежа воздушна маса од север.

УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛЕН КРАТКОТРАЕН ДОЖД ЌЕ ИМА И ВО ПОЧЕТОКОТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА. ТЕМПЕРАТУРИТЕ ОВОЈ ВИКЕНД ЌЕ СЕ ИСКАЧУВААТ ВО ИНТЕРВАЛОТ ОД 25 ДО 34 СТЕПЕНИ, ШТО ЗНАЧИ ДЕКА И ПОКРАЈ НЕСТАБИЛНОТО ВРЕМЕ, ИСТИТЕ СЕУШТЕ ЌЕ БИДАТ НАТПРОСЕЧНИ.

– Во скопскиот регион за време на викендов…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Каква грешка на организаторите на ЕП, на Словенците им ја пуштија српската химна

Следно

Рускиот систем за гласање е мета на масовни хакерски напади, вели шефот на изборната комисија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian