Шекеринска на состанок со секретарот за одбрана на САД Лојд Остин

2 mins read

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во тек на посетата на САД оствари средба со секретарот за одбрана, Лојд Остин, прва на највисоко ниво со новата американска администрација.

Шекеринска го запознала министерот за одбрана на САД со тековните процеси во одбранбената сфера и ги истакна позициите на Северна Македонија во геополитичките процеси во регионот. Потенцирајќи го успехот постигнат со членството на Северна Македонија во НАТО, посочила дека тој се должи на решителната политика, храбрите одлуки, но и на големата посветеност и работа во одбраната кои, во изминативе 30 години, носат и силен американски белег, информира во соопштение Министерството за одбрана.

-САД во целиот период од нашата независност беа и останаа наши најсилни поддржувачи и стратешки партнери, рече таа.

Изразувајќи задоволство од средбата, пренесува МО, секретарот за одбрана Остин истакна дека сојузништвото со Северна Македонија високо се цени и е од исклучително значење за САД. Тој се заблагодари за долгогодишното партнерство и соработка во одбраната и нагласи дека тоа ќе продолжи да се развива со уште посилен интензитет.

 

Министерката се осврнала и на процесот на евроинтеграцијата и оценила оти застојот не оди во прилог на заложбите за стабилен Западен Балкан.

-Застојот во евроинтеграцијата на Северна Македонија ја поткопува довербата во европските вредности и во храбрите одлуки што ги направивме како држава за да ги отстраниме препреките на тој пат. Сметам дека силен и координиран европски и американски ангажман би довел до позитивно придвижување и надминување на статус-кво во процесот, со што ќе се врати довербата во него и ќе се оневозможат влијанијата од трети страни, рече Шекеринска.

Шекеринска во Пентагон се сретна и со Колин Кал, потсекретар за политички прашања. На средбата стана збор за состојбата во Авганистан, новите предизвици во сајбер безбедноста, блокадата на преговарачкиот процес со ЕУ и заедничкото развивање на Криволак како НАТО полигон за армиски вежби, информира МО

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО |Тајфун ја зафати Јапонија: Силен ветер носи кровови, а има и повредени

Следно

Пеле не е во критична состојба, добро е и се опоравува

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian