Полицијата приведе скопјанец кој украл графички картички и крадел електрична енергија

1 min read

Вчера во 19.30 часот во с.Љубин, скопско, полициски службеници од ЕВР Карпош, ЕВР Ѓорче Петров и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.А.(39) од с.Љубин.

Од полицијата информираат дека при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени ‘битмаин’ и графички картички, кои потекнуваат од кривично дело „тешка кражба“ извршена на 14.03.2021 на ул.„Петар Драганов“, а биле користени за копање биткоини. При претесот, исто така, било утврдено дека Е.А. врши и кражба на електрична енергија.  

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирањена случајот против него ќе бидат поднесени пријави по член 236 за „тешка кражба“ и член 235 за „кражба на електрична енергија“ од Кривичниот законик.  

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

ГАЛЕРИЈА ЕXPO.30:  Уникатно модно патување со македонските дизајнери

Следно

Напад врз талибанците, три лица загинаа, дваесет се повредени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian