Невролозите откриваат: Како да се подмлади мозокот?

1 min read

Невролозите анализирале 70.000 случаи на пациенти од 90 различни земји и докажале дека сите можеме да го забавиме процесот на стареење, па дури и да го подмладиме мозокот. Нашиот мозок има 10 милијарди нерви, а секој ден губиме по дури 85.000 клетки.

Еве што треба да се прави, според невролозите, за да се подмлади мозокот:

– Создавајте позитивни социјални врски, затоа што луѓето ги имитираат навиките
на оние со кои се дружат;
– Никогаш не престанувајте да учите нови работи;
– Водете здрав живот;
– Консумирајте рибино масло;
– Научете да свирите на некој инструмент;
– Плетете или научете да плетете;
– Редовно занимавајте се со спорт;
– Танцувајте;
– Спијте најмалку седум часа;
– Размислувајте позитивно или барем почнете да го правите тоа;
– Бидете благодарни и запишувајте ги работите за кои сте благодарни;
– Медитирајте.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Делови од Скопје денеска и утре без струја

Следно

Во Скопје 184 сообраќајни прекршоци, најголем дел од нив се за еден сообраќаен прекршок

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian