Кум на коалицијата Алијанса-ВМРО-ДПМНЕ е Арбен Таравари

2 mins read

Координираните акции меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алианса за Албанците веќе зимаат облик правејќи ја предизборната кампања на 17 октомври многу тешка по долгото нивно молчење. Но, се чини дека тука има двајца главни протагонисти кои не се во иста позиција, бидејќи едниот е лидер на партија, додека другиот е само секретар и кандидат за уште еден мандат во Општина Гостивар, пишува Tetovasot.

Арбен Таравари земајќи ги во предвид сите овие случувања се чини дека е „кум„ на коалицијата меѓу Алијанса и ВМРО-ДПМНЕ, тој дури и презеде многу надлежности во рамките на својата партија со тоа што во многу моменти го извади од игра лидерот Зиадин Села.

Лесно за разбирање, бидејќи денес нема повеќе противречности помеѓу неприроднава опозициска коалиција, но имаме толку блиски изјави една по друга и ова повеќе од било што ја докажува коалицијата изградена од поединци.

Арбен Таравари е во посилна позиција во партијата од многу причини и уште повеќе, така што во случај при пораз на изборите, неговата позиција нема да биде ризикувана и ниту ќе се бара оставка или пак одговорноста како што може да тежи овој пораз за лидерот на неговата партија и исто како и за Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Без да навлегува во повеќе детали за тоа што се случува зад завесите, тој му го зема политичкиот терен на самиот Села и подеднакво го жртвува токму него и самата Алијанса за Албанците.

Заклучено во една работа, најверојатно сите овие дејствија Таравари ги прави за да ја спаси својата политичка кариера и да ја потоне кариерата на самиот лидер или поточно целата кариера на Села изградена од многу сериозниот инцидент на 27 април.

Во оваа совршена координација, се чини дека договор е на повидок, ВМРО го добива претседателот на Советот и секретарот на Општината во Гостивар, но во интерес за се спаси од загубата за претседател на Гостивар, преку кој потег Таравари ќе се обиде да ја спасува својата политичка кариера а потоа да може и да го покаже неговиот вистински „апетит“ да го преземе лидерското место на својата партија.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Запленети се 860 килограми режан тутун по пазарите и во магацински простории

Следно

ВИДЕО |Тајфун ја зафати Јапонија: Силен ветер носи кровови, а има и повредени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian