Франција ги повлекува амбасадорите во САД и Австралија на консултации

1 min read

Франција соопшти дека одлучила да ги повлече своите амбасадори во САД и Австралија на консултации, откако Австралија постигна договор со САД и Велика Британија, со кој заврши спогодбата за набавка на подморници од Франција вредна 40 милијарди долари.

Шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан нагласи во соопштението дека ретката одлука донесена од францускиот претседател Емануел Макрон се должи на сериозноста на случувањето.

САД, Австралија и Велика Британија одлучија да достават нови нуклеарни подморници за Австралија.

Трите земји објавија дека ќе воспостават воено-безбедносно партнерство во Индо-пацифичкиот регион и во таа смисла ќе и помогнат на Австралија да набави американски подморници со нуклеарен погон, поради што Австралија ја откажа нарачката од Париз од 40 милијарди долари за набавка на француски подморници.

Франција остро реагираше на веста за откажувањето на нарачката од Австралија, а министерот за надворешни работи, Ле Дриан, оцени дека со таа одлука Австралија „и забодела нож во грб на Франција”.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

НУ Стоби организира превоз за новинарите за изложбата со дела од Петар Хаџи Бошков

Следно

Обвинителството ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian