Татко и син со денови седат пред училиште во Хрватска, детето се противи да носи маска

1 min read

Хрват и неговиот син, ученик во осмо одделение во основно училиште, престојуваат пред училиштето бидејќи не сака неговиот син да носи маска од влезот во училиштето до влезот во училницата, пренесува Индекс.

Ученикот не е на настава веќе две недели, а вчера беше пред училиштето со својот татко. Во неколку наврати се обидуваше да влезе во училишните простории без маска, но секој пат му кажуваа дека мора да стави маска, па си заминува.

Со денови, паралелно со престојот на Хрватот и неговиот син пред училиштето, во училиштето се одржаа протести на неколку лица кои ги поддржуваа таткото и синот кои се противат на маските, но вчера се појави само еден демонстрант.

Демонстрантот дојде пред училиштето и седна со Хрватот и нејзиниот син, а полицијата го идентификуваше.

Само полицајци и обезбедување беа утрово во 8 часот пред училиштето. Неколку минути по 8 часот, се појавија татко и син, а набргу потоа се појави мајката.

Ученикот не стави маска и не се ни обиде да влезе во училиштето, како што тоа беше случај во претходните денови. Директорот разговараше со родителите и ученикот околу десет минути.

Да потсетиме, вчера Хрватот побара од директорот документ според кој неговиот син конкретно не смее да влезе во училиште без маска, на што директорот му рече дека таков документ не постои, туку дека постои само план за имплементација до кој се придржува училиштето.

Извор: Индекс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Имаше причина зошто играчите на Гибралтар не го сакаа дресот на Халанд

Следно

Чисто и одржливо: ЕКО средствата за блескав дом се „must have“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian