Османи: Северна Македонија вчера ја прими донацијата од над 50 000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија

1 min read

Северна Македонија вчера ја прими донацијата од над 50 000 вакцини „Фајзер” од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи.

– Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи.

Бугарското Собрание на 8 септември ја одобри донацијата од над 50 000 вакцини за Северна Македонија. Министерот за здравство на Бугарија Стојчо Кацаров тогаш појасни дека донацијата требало да се изврши во јуни, но поради проблеми со процедурите тогаш тоа не било извршено.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Талибанците не ја исклучуваат можноста за одржување избори во Авганистан

Следно

Трстена: Дејан може да биде првиот олимписки шампион од Македонија во 21 век

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian