Општина Цетиње го додели Цетињскиот манастир во владеење на Црногорската православна црква

1 min read

Општинското собрание на Цетиње ја поддржа граѓанската иницијатива за враќање на манастирот Цетиње во сопственост на Црногорската православна црква (КПК). Пред неколку дена, клубовите на советниците се договорија за заклучок во кој ја поддржаа иницијативата, а денеска ја изгласаа.

Катастарската управа претходно го отфрли барањето на црногорско- приморската митрополија на Српската православна црква за бришење на градот Цетиње од листата на недвижности како носител на правата на сопственост врз манастирот Цетиње.

Како што е наведено во одлуката, барањето за „исправување на погрешно регистрираното право на сопственост“ врз неколку недвижности е одбиено како неосновано, а манастирот Цетиње, односно МЦП, да биде регистриран како сопственик на тие недвижности.

Владата на Црна Гора претходно одлучи, без одржување седница, да го запише манастирот Цетиње во државата Црна Гора, наместо Цетиње како носител на правата на сопственост.

 

Манастирот Цетиње е формално легално во сопственост на општината Цетиње, додека црногорско приморската митрополијакако дел на Српската православна црква тврдат дека и припаѓаат. и дека манастирот е нејзина своина

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Лидс никако да победи, само бод против Њукасл

Следно

Осомничен силувач и убиец на девојче најден мртов на пруга во Индија, откако политичар порача дека властите ќе го убијат без судење

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian