Кокос „бакнежи“: Направете го овој колач, веднаш ќе ви стане омилен!

1 min read

Ако сте меѓу љубителите на кокос, овие „бакнежи“ од кокос брзо ќе ви влезат под кожа. Покрај нивниот убав изглед, тие со себе носат и задоволство во вашиот стомак, бидејќи се највкусното нешто што ќе го пробате.

Состојки:

  • 4 јајца (белки)
  • 250 гр шеќер во прав
  • 120 гр кокосово брашно
  • 50 гр брашно

Подготовка:

Изматете заедно снег од четири белки. Додадете 250 гр шеќер во прав, а потоа 120 гр кокосово брашно. Сѐ варете на пареа или тивок оган и мешајте да се згусне. Потоа смесата малку изладете ја, па додадете 50 гр брашно. Со лажица формирајте еднакви купови на подмачкан плех. Сушете ги, односно оставете ги да се стврднат 20-25 минути на температура од 80 степени.

 

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Пукотница во најпопуларниот трговски центар во Љубљана, најмалку тројца повредени

Следно

Вашингтон се спреми за протестот против осудените за нападот во Капитол

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian