Груби: Досега се регистрирани 871.488 граѓани

1 min read

Првиот заменик претседател на Владата на Република Северна Македонија и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, преку објава на својата официјална страница на Фејсбук, ја извести јавноста дека досега, 871.488 граѓани одговориле позитивно на процесот на попис на населението 2021 година.

Според Груби, оваа бројка јасно покажува дека овој процес се одвива без проблеми.

„Пописот на населението, домаќинствата и становите е една статистички неопходна операција за Република Северна Македонија, односно за едно правилно спроведување на развојните политики“, пишува Груби понатаму.

Дијаспората продолжува да се регистрира на:

https://census.stat.gov.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

ВИДЕО | Работник од Турција не примал плата со месеци, па му уништил пет камиони на газдата

Следно

ОН апелираат: Светот е на катастрофален пат кон затоплување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian