Судот во Џакарта обвини највисоки функционери за загадувањето

1 min read

Судот во главниот град на Индонезија, Џакарта, денеска соопшти дека властите несовесно пропуштиле да воспостават соодветни стандарди во врска со загадувањето на воздухот, одлучувајќи во корист на граѓанската група што ја поднела тужбата.

Поднесена е правна тужба во врска со загадувањето на воздухот против индонезискиот претседател Џоко Видодо, неколку министри во кабинетот и истакнати локални претставници.

Советот од тројца судии, одлучил дека властите биле немарни во неколку области.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шилегов на фејсбук: Скопје, една поинаква приказна, за 10 дена реконструиран булеварот кај Судската Палата

Следно

Во Охрид и Струга ќе се одржи голема вежба на НАТО „Северна Македонија 2021“ за справување со кризи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian