Нова главоболка за Меркел: Задоцнета интервенција, горчлив крај на нејзиното владеење

3 mins read

Со недели, Ангела Меркел од далечина гледаше како се распаѓа лидерството на нејзината некогаш моќна Христијанско -демократска партија. Германската канцеларка конечно одлучи да интервенира и да се обиде да ја спаси кампањата – но сега можеби за тоа е предоцна, пренесува Блумберг. 

Улогата на клучните избори не е само нејзиното наследство, како ветеран на германската политика со мандат од 16 години. Како што стојат работите, Германија – моторот на европската економија – може да премине од конзервативни во социјалистички раце, со потенцијални последици за бизнисот и пазарот. 

„Важно е кој ја води земјата“ рече канцеларката пред парламентот во вторникот, во говорот што го искористи за да го поддржи кандидатот од нејзиниот блок.  

Меѓутоа, нејзиното доцно „мешање“ во кампањата може да го чини лидерот на блокот ЦДУ / ЦСУ, Армин Лашет, кој беше поддржан од Меркел само на 5 септември, откако седиштето на владејачката партија се пожали на нејзиниот недостаток на поддршка. 

Блумберг посочува дека „црвеното“ сценарио не ги плаши Германците и укажува дека социјалдемократите ќе се обединат со левицата – за која Меркел рече дека никогаш нема да коалицира со неа – а причината за тоа е нејзиниот министер за финансии Олаф Шолц, сегашниот фаворит и дел од владејачката „голема коалиција“.  

Во главите на гласачите, неговиот темперамент е сличен на Меркел, а неговата економска политика за време на пандемијата беше усвоена под нејзина влада. 

Ситуацијата стана толку алармантна што Меркел се откажа од набљудувањето и почна да го поддржува Лашет, но и да се дистанцира од Шолц. Таа ги повика гласачите во парламентот во вторникот, во нејзиниот веројатно последен говор во институцијата како канцелар, да го поддржат Лашет на изборите за новата влада на 26 септември.  

Шолц, кој првично беше отпишан како фаворит за канцелар, ги изненади конзервативците со својот силен настап. Иако демохристијаните мислеа дека нивниот најголем предизвик ќе бидат Зелените и нивната кандидатка Аналена Бурбок, 63-годишниот Шолц покажа дека по четири просперитетни и релативно стабилни мандати на Меркел, Германците се уште го ценат чувството на сигурност. Затоа, тој се фокусираше на отворањето работни места и социјалната стабилност во кампањата.  

„Потребен е нов почеток. Се надевам, и сигурен сум, дека ќе успее“ – рече Шолц во вторникот во парламентот. 

Што ќе прави Меркел во нејзината пензија?

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Лани едвај застана да те сликаме со тортата, денес повторно одиш“, ќерката на Јулија се бори со ракот и прослави нов роденден

Следно

Космонаутко за ковид состојбата: Чувајте се, уште не е готово, трае долго, предолго, на сите ни е мачно

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian