Милановиќ со Ѓукановиќ во Загреб: Поддршка за Црна Гора по настаните во Цетиње

3 mins read

По денешната средба со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во Загреб, хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изрази силна поддршка за модерна и цивилна Црна Гора и оцени дека земјата заслужува повластен третман на патот кон ЕУ .

На заедничката прес -конференција, Милановиќ рече дека возвратната посета на црногорскиот претседател е забрзана поради неодамнешните настани во Цетиње и оцени дека земјата во моментов е „заложник на незаинтересираноста и намалувањето на европската политика“.

Причината за повикот е мојата желба да дадам поддршка на модерна, отворена граѓанска Црна Гора“, нагласи Милановиќ.

Тој рече дека Црна Гора измина долг пат во преговорите со ЕУ, дека е на прагот за влез и дека заслужува „повластен третман“ во однос на другите земји во регионот кои преговараат или штотуку ги отворија преговорите.

Милановиќ рече дека и Србија преговара, но дека не е сигурен дали таа земја има јасна и чесна цел да влезе во ЕУ.

Тој оцени дека „прашањето за милион долари“ е каква позиција ќе заземат земјите од ЕУ следната година и дали целиот Западен Балкан треба да се третира заедно или дали земјите кандидати ќе одат индивидуално кога станува збор за нивниот пат кон ЕУ.
„Црна Гора заслужува повластен третман, инаку самата идеја за преговори нема смисла“, додаде хрватскиот претседател.

Милановиќ посочи дека неговата задача ќе биде да го сврти вниманието на неговите соговорници на Запад и Црна Гора, во наредниот период, на Запад, на оние работи „за кои тие малку знаат и не ги интересира“, но и на она што се случува во Црна Гора.

Милановиќ негираше дека антисрпското расположение се прелеало од Цетиње до Хрватска, изјавувајќи дека дека целиот свој политички живот се борел против антисрпското расположение во Хрватска.

Тој ја поздрави реакцијата на преставниците на Србите во Хрватска да не го послушаат повикот од од Белрад да ги истакнат српските знамиња на 15 септември, оценувајќи дека е добро што Србите во Хрватска „останале ладнокрвни“.

„Не ги повикувам Хрватите во Србија или Војводина да ги истакнат хрватските знамиња“, истакна Милановиќ.

Овие изјави дел од политичките партии во Србија ги протолкуваа како провокација од Загреб

Српскиот Министер за полиција и претседател на Социјалистичкото движење Александар Вулин изјави дека одамна не видел толку комплекси на едно место.

Неговата порака се однесуваше на провокациите испратени во Србија од Загреб од страна на хрватскиот и црногорскиот претседател Зоран Милановиќ и Мило Ѓjукановиќ.

фото Архива

“Кога ќе се сретнат Милановиќ и Ѓукановиќ, знаеме дека Србите ќе бидат виновни за нешто, а Вучиќ ќе биде крив за се , . Толку многу комплекси на едно место не се видени одамна ., така што тие немаа ништо друго освен да ги коментираат изјавите на Александар Вучиќ . Хрватите во Србија можат да бидат мирни, никој не им суди според она што Милановиќ го зборува и прави, изјави српскиот министер за полиција Вулин.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Елмас и Наполи најголеми фаворити според обложувалниците за титулата во Лига Европа

Следно

„Лани едвај застана да те сликаме со тортата, денес повторно одиш“, ќерката на Јулија се бори со ракот и прослави нов роденден

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian