Четири лица уапсени поради закана за експлозив на синагога во Германија

2 mins read

Четири лица се приведени, меѓу кои и 16-годишник, за наводно планиран напад со експлозив врз синагога во западниот германски град Хаген. 

Ова денеска го соопштија германските безбедносни службеници, прецизирајќи го бројот на уапсените. Германските медиуми претходно објавија дека има апсења поврзани со закана за напад на синагогата.  

Апсењата се извршени на Јом Кипур, најсветиот ден во јудаизмот, и две години по смртоносниот напад врз синагога во друг германски град на тој празник, пренесува агенцијата АП.  

„Меѓу еден од четворицата уапсени беше тинејџер кој живее во Хаген“, изјави портпаролката на полицијата Тања Фафефер за АП.  

Таа одби да ги коментира извештаите на германските медиуми дека тинејџерот бил сириски државјанин. Полицијата соопшти дека извршила претрес во неколку станови во Хаген пред апсењето. Операциите следуваа синоќа кога синагогата во Хаген, на запад од земјата, беше ставена под строг надзор на безбедносните сили поради закана од напад. Според медиумите, меѓу уапсените се Шпигел и Билд, 16-годишен Сириец, и се зборува за осомничен експлозивен напад врз синагога каде десетици луѓе требале да го одбележат синоќа Јом Кипур.

Наводно, една странска разузнавачка служба ги предупредила германските власти за можен терористички напад. Според извештаите, младиот Сириец најави претстоен напад на Интернет форумот што се следеше. Поради таа закана, церемонијата по повод Јом Кипур беше откажана. 

Полицијата во Северна Рајна-Вестфалија, каде што се наоѓа градот, синоќа распореди неколку тешко вооружени полицајци околу верската зграда, а улиците околу синагогата исто така беа блокирани поради „можна опасна ситуација“ поврзана со синагогата во Хаген, според полицијата.  

Ова се случува две години по нападот врз синагогата во Хале, исто така за време на празникот Јом Кипур. Осомничениот напаѓач, десничарски екстремист, се обиде да влезе во синагогата за да пука во верниците, но не успеа. Сепак, тој уби две лица на улица и во ресторан пред да биде уапсен. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шилегов: Со 110 километри нови велопатеки, Скопје е подготвено за Европската недела на мобилност

Следно

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian