ВИДЕО | Балканот во солзи: Актерката Сања Буриќ почина на 48-годишна возраст

1 min read

Актерката Сања Буриќ почина денеска во Сараево на 48 -годишна возраст. Еден од нејзините блиски пријатели ја потврди веста и рече дека убавата актерка ненадејно починала, објави Кликс.ба.

Родена е на 10 март 1973 година. Таа дејствувала на сцената на Народниот театар Сараево, камерен театар 55, и била вонреден професор на Академијата за изведувачки уметности.

Во култниот филм на Пјер Залика “Кај чичко Идриз”, таа ја играше Шила. Ќе остане запаметена по улогите што ги играше во бројни телевизиски и филмски продукции: “Црна хроника”, “Грбавица”, “Добро подесени мртовци”, ” Виза за иднината “.” На пат “,” Тешко е да се биде убав “,” Лето во златната долина “,” Полна месечина “…

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

2,8 милиони странски туристи годинава ја посетиле Албанија, речиси половината биле од Косово

Следно

Шведска од првиот ден на пандемијата води иста политика, нејзините резултати далеку подобри од тие на ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian