ВИДЕО | Андоновиќ: САД се соочува со последиците на политиката на Трамп

4 mins read

Северна Кореја во понеделникот соопшти дека тестирала новоразвиена крстосувачка ракета двапати во текот на викендот, а државните медиуми ја опишаа ракетата како „стратешко оружје од големо значење“. Два дена откако Пјонгјанг потврди дека е тестирана нова ракета, прва по шест месеци.

Експертите посочуваат дека севернокорејскиот тест укажува на заклучокот дека Северна Кореја се обидува да го зголеми својот арсенал оружје поради доцнењето на преговарачкиот процес со Вашингтон. Најновото лансирање проектили се случува во време додека кинескиот министер за надворешни работи Ванг се наоѓа во Сеул во посета на јужнокорејскиот претседател Мун Џаин и други високи претставници за да ги охрабри да ја реактивираат суспендираната нуклеарна дипломатија со Пјонгјанг.

Преговорите меѓу САД и Северна Кореја се во застој од 2019 година, кога Американците го отфрлија предлогот на Пјонгјанг за ублажување на санкциите во замена за демонтирање на застарен нуклеарен објект. Владата на Ким досега ги отфрлаше обидите на Вашингтон да го обнови дијалогот, барајќи администрацијата на Бајден да се откаже од својата „непријателска“ политика. Продолжувањето на севернокорејските тестови може да се протолкува и како обид за притисок врз администрацијата на Бајден поради дипломатското замрзнување откако Ким не се согласи со поранешниот претседател Доналд Трамп за намалување на воените потенцијали во замена за економска помош.

САД соопштија дека немаат непријателски намери кон Северна Кореја и се надеваат дека Ким Џонг Ун ќе одговори позитивно на понудите за разговори за нуклеарно оружје. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун три пати, но не беше постигнат напредок во барањето на САД Северна Кореја да се откаже од нуклеарната и ракетната програма во замена за ублажување на санкциите. Администрацијата на претседателот Џозеф Бајден објави дека ќе се обиде да ја постигне целта за целосна денуклеаризација на Северна Кореја преку дипломатија, но дека нема да бара „некаква голема спогодба или пак договор со Пјонгјанг.

Возобновувањето на севернокорејскиот проблем и пред се Авганистан се толкуваат како последица на лошата политика која претходната администрација ја водеше кон овие држави. Трамп се сретнуваше со севернокорејскиот лидер и ги помести границите за тоа со кого се претседателот на САД треба да се сретнува. На талибанците во Авганистан им ветуваше се и сешто но на крај се покажа дека само оставил големи проблеми и недоречености за кои сегашната администрација во Вашингтон нема решение. Токму ова и беше главната дебата на државниот секретар Блинкен кој во Конгресот одговараше на прашањата на републиканските конгресмени и се бранеше од нивните жестоки обвинувања. Американскиот државен секретар ја бранеше одлуката на претседателот Бајден да ги повлече американските војници од Авганистан.

– Ако 20 години и стотици милијарди долари поддршка, опрема и обука не беа доволни, зошто уште една година, пет или десет, би направила разлика? Гласеше одбраната на Блинкен Сепак, Мајкл МекКол, водечки републиканец во Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом, го осуди повлекувањето како „безусловно предавање на Талибанците“ и констатираше дека тоа нема да се случи доколку Бајден ги слушаше воените советници.

Најмалку двајца републиканци, пак, го повикаа Блинкен да поднесе оставка на сослушувањето на Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом. Тие кратко оценија дека по повлекувањето на американската армија од Авганистан САД се наоѓаат на милост и немилост на владеењето на теророт

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведен криминалец од Зелениково баран со потерница

Следно

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Даштевски: Имаме рекорден број кандидати за градоначалници и градоначалнички

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian