Талибанците ги повикуваат западните сили да се вратат во Авганистан: Дојдете, но донесете пари наместо оружје

4 mins read

Талиб Мавлеви, висок талибански функционер и гувернер на провинцијата Хелманд, кој со години се бореше против Британците како воен командант, ги повика западните земји да ги признаат Талибанците како легитимни водачи на Авганистан.

Иако на видеото имал пушка пред себе, Мавлави инсистира дека времето за борба поминало. Тој ги повика западните сили да се вратат во Авганистан, но овојпат да носат пари наместо оружје.

– Се соочивме во борба, но не се сретнавме во мир. „Сега имате можност да ги освоите нашите срца и да не израдувате доколку ја препознаете оваа влада“, рече Мавлави, родум од Хелманд, кој се бореше за талибанците, додека милитантната група го контролираше Авганистан.

Сега кога талибанците ја презедоа контролата врз Лашкар Гара, главниот град на Хелменд, борбите во областа завршија за првпат по две децении. Повеќето британски војници кои загинаа во оваа војна починаа во оваа провинција, борејќи се против талибанците.

Сепак, како и повеќето од Авганистан и провинцијата Хелманд, таа е пред финансиски колапс. По примерот на другите талибански претставници низ целата земја, нивниот гувернер ги повика странските влади да помогнат да се пополни економскиот јаз.

– Сите тие странски земји ги нападнаа и убија нашите жени, нашите деца и нашите стари луѓе, и уништија се. Сега меѓународната заедница треба да испрати хуманитарна помош и да се фокусира на развојот на образованието, бизнисот и трговијата во Авганистан, рече тој.

Тој додаде дека меѓународната заедница им помага на земјите кои имаат поддршка од нивните цивили, пишува Гардијан.

– Донесовме безбедност и имаме поддршка од нашите луѓе, затоа тие треба да ни помогнат и да ја препознаат нашата влада – рече Мавлави.

Ваквите пораки од талибанските лидери покажуваат дека ситуацијата во земјата зафатена од војна е навистина тешка.

Многу луѓе кои работеа за странски невладини организации избегаа или нивните проекти престанаа, рестораните се полупразни, а бизнисот во продавниците е навистина лош.

Катера, која има четири деца, стана вдовица кога нејзиниот сопруг, војник, беше убиен во тепачка оваа година. Почнала да работи како домаќинка во градот, со цел да ги нахрани децата, меѓутоа, повеќето нејзини работодавачи во меѓувреме се евакуирани од земјата, пренесува Телеграф.

Малите месечни парични надоместоци што ги добиваше како вдовица на војник, исто така, престанаа. Без пари за плаќање кирија и без роднини за да ја примат, семејството е принудено да спие на улица.

– Немам проблеми со талибанците, моите деца треба да јадат. Последната влада ја призна целиот свет, сега треба да ја препознаат оваа за да можат да ни помогнат – рече вдовицата.

Ова е истата порака што Мавлави сака да ја испрати до странските сили.

– Нашата последна порака за сите земји на НАТО е дека им помогнавме. Треба да бидат благодарни што им дадовме можност мирно да заминат, можевме да ги спречиме и тогаш не можеа да заминат без борба. Затоа треба што поскоро да ја признаат нашата влада – рече Мавлави на крајот од своето обраќање.

Извор: Гардијан

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најмногу градежни дозволи, во јули, се издадени во Аеродром, Центар и Карпош

Следно

Заев: Одлуките кој да биде директор се политички, но стручноста е основен услов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian