Се огласи сестрата на Ким: Изјавите на Сеул може да ги нарушат нашите односи

1 min read

Изјавата на јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, кој рече дека новите ракетни системи на Сеул можат да го одвратат севернокорејскиот систем, е нелогична и за жал може да ги нарушат односите на двете земји, изјави денес Ким Јо-Џонг, сестра на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун. 

Сестрата на Ким рече дека изјавите на Мун, при тестирање на проектилите на новата јужнокорејска подморница, се „несоодветни“ и може да доведат до прекин на односите, доколку Мун продолжи да ја „клевети“ Северна Кореја, објави Ројтерс, пишува новинската агенција КЦНА од Пјонгјанг. 

Денеска Северна и Јужна Кореја тестираа балистички ракети во нивната најнова демонстрација на воена сила во трката за вооружување во која двете земји развија софистицирано оружје, а напорите за продолжување на преговорите беа неуспешни, потсетува британската новинска агенција. 

Јужна Кореја тестираше балистичка ракета лансирана од подморница и стана првата земја без нуклеарно оружје што развила таков ракетен систем. 

Се зголемуваат тензиите на полуостровот: Северна и Јужна Кореја лансираа балистички ракети

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Неколку скопски населби утре ќе останат без струја

Следно

Николиќ–Џерард: Северна Македонија е кредибилен сојузник во Алијансата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian