Пристигнаа германските експерти за истрагата на пожарот во болницата во Тетово

1 min read

 Тим од германски експерти кои треба да ги истражат причините и околностите за пожарот во модуларната ковид болница во Тетово денеска пристигна во државава, потврдија за МИА од Владата.

Германскиот тим од Федералната криминалистичка служба, како што беше најавено претходно, е составен од четворица експерти и тоа од двајца крим техничари и форензичари за истражување пожари и двајца крим техничари и форензичари за ласерско мерење на простории и за фотографирање.

Во пожарот што  избувна пред  една недела во модуларната болница во Тетово животот го загубија 14 лица.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шпанија повторно почнува преговори за решавање на кризата со отцепување на Каталонија

Следно

Пеналите среќни за Вардар, Пелистер броеше до девет во Купот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian