Гвардиола: Во ниту еден момент не мислев дека ќе победиме, Лајпциг никогаш не се откажува

1 min read

„Граѓаните“ доста убедливо со висок резултат 6:3 на домашен стартуваше успешно со триумф над Лајпциг во првото коло од Лигата на шампионите.

Англичаните одиграа еден возбудлив натпревар против Германците на стартот од елитното европско натпреваруваање,  а менаџерот на премиерлигашкиот шампион, Пеп Гвардиола, истакна дека во ниту еден момент не беше сигурен во победа над бундеслигашот:

– Лајпциг е тим кој никогаш не се откажува. Тие напаѓаат постојано, одат на сè или ништо. Во ниту еден момент не мислев дека го решивме натпреварот. Добро е што постигнавме голови брзо откако примавме и со тоа го спречивме ривалот посериозно да се закани – рече Гвардиола.

Сити својот следен предизвик ќе го има на домашната сцена против составот на Саутемптон:

– Во последните три натпревари на домашен терен постигнавме 16 голови. Би сакал повеќе луѓе да присуствуваат на следниот меч. Саутемптон доаѓа кај нас, кој е многу опасен. Ги поканувам сите фанови да дојдат и да нè поддржат – додава Шпанецот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Гламурозна премиера на филмот за Тома Здравковиќ во Белград

Следно

Нов драстичен скок на бројот на новозаразени во Грција, четири региони одат во карантин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian