Два помали земјотреси во Албанија, почуствувани и во Црна Гора

1 min read

Два помали земјотреси ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија рано утрово. Јачината на првиот земјотрес во епицентарот, што се случи во 4 часот и 19 минути, беше 4,1 степени според Рихтеровата скала, а вториот, што беше почувствуван десет минути подоцна, беше 3,4 степени според Рихтеровата скала.

Иако епицентарот бил на албанската страна на границата, земјотресот бил силно почувствуван во Подгорица, на околу 20 километри од епицентарот, пренесува РТЦГ.

Црногорските сеизмолози соопштија дека земјотресите не можеле да предизвикаат материјална штета. На крајот на ноември 2019 година, Албанија беше погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кога загинаа 50 луѓе.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Јанев: Ние немаме чувство за заедница, па оттука ни чувство за одговорност и морал.

Следно

Израелскиот министер за одбрана предупредува дека Иран за три месеци може да произведе нуклеарна бомба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian