Јанев: Техничката влада успеа да го заштити бугарскиот национален интерес во однос на позицијата кон С. Македонија

1 min read

Привремениот владин кабинет успеа да го заштити националниот интерес на Бугарија во надворешната политика, особено во однос на бугарската позиција за Северна Македонија. Тоа го оцени на прес-конференција за активностите на Владата техничкиот премиер Стефан Јанев, јави дописникот на МИА од Софија.

Според Јанев, Бугарија демонстрирала дијалог и направила се што е потребно.

-Софија ја аргументираше својата позиција пред своите европски партнери, така што овој тип на однесување се базира на принципиелна позиција, бидејќи зборуваме за заедничкото европско семејство. Бугарската Влада достојно го бранеше националниот интерес на Бугарија, рече Јанев.

Тој додаде дека во наредните месеци следната влада ќе има слично однесување.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Експлозија на плин во Чешка, пожарникарите трагаат по заглавените, има и мртви

Следно

Металург вторпат по ред ги разочара своите навивачи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian