Заев во Тирана на средба со Меркел и лидерите од Западен Балкан

1 min read

Премиерот Зоран Заев денеска во Тирана ќе присуствува на средбата на германската канцеларка Ангела Меркел со лидерите на земјите од Западен Балкан.

Заев ќе ја предводи владината делегација во чиј состав се и заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Според агендата, предвидено е попладне владината делегација да има билатерална средба со канцеларката Меркел.
Во рамки на еднодневната работна посета, премиерот Заев ќе го посети и Македонскиот културен центар во Тирана.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Попис 2021 – за девет дена попишани над половина милион граѓани

Следно

Извештај на кубански научници: Немало мистериозни напади на научници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian