ВИДЕО | Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

1 min read

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.

Канцеларката Меркел во рамки на својата посета на Западен Балкан организира работен ручек со лидерите на земјите од регионот, на кој главна тема ќе биде регионалната соработка.

Во попладневните часови премиерот Зоран Заев ќе има и одвоена билатерална средба со канцеларката Меркел на која ќе се разговара за трговската размена помеѓу двете земји, политичките околности за понатамошното проширување на ЕУ и иницијативата Отворен Балкан чија главна цел е забрзана интеграција на регионот во Европската Унија.

Меркел и кога си оди, води!

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Светска банка: Климатските промени можат да предизвикаат масовна внатрешна миграција

Следно

Вардарци без Гурбиндо, но со браќата Њокас отпатува за Норвешка на дуелот со Елверум

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian