Техеран на чекор до нуклеарна бомба

3 mins read

Иран може да собере доволно ураниум за атомска бомба во рок од еден месец, предупредува новиот израелски извештај, додека Исламската република продолжува да го крши договорот од 2015-та година со кој се ограничува нуклеарната програма во замена за ублажување на санкциите, пренесува Њујорк Тајмс. 

Минатиот месец, израелските одбранбени сили проценија дека процесот ќе трае најмалку неколку месеци, и потенцијално до една година. Извештајот, објавен во понеделникот, е напишан од експерти од Институтот за наука и меѓународна безбедност, кои го прегледаа неодамнешниот извештај на нуклеарниот надзор на ОН, Меѓународната агенција за атомска енергија, за почитувањето на Иран од нуклеарниот договор од 2015 година, официјално наречен Заеднички сеопфатен План за акција.  

“Генерално, најновиот извештај на МААЕ покажува дека Иран бележи брз напредок во нуклеарните активности и чекори за ограничување на мониторингот на ИАЕА, додека инспекторите имаат се помала способност да го откријат пренасочувањето на Иран на имотот кон непријавени објекти“ предупреди МААЕ во извештајот.  

Експертите, предводени од поранешниот нуклеарен инспектор на ОН, Дејвид Олбрајт, забележаа дека Иран продолжи да ги зголемува своите залихи на високо збогатен ураниум во последните месеци, предвидувајќи дека во „најлошата пробивна проценка“ Техеран може да има доволно материјал за нуклеарно оружје за еден месец. По три месеци, се наведува во извештајот, Иран може да има доволно збогатен ураниум за две оружја, по пет месеци, три. 

Неименувани федерални официјални претставници на САД не го потврдија можното време на пробив, но признаа за Њујорк тајмс дека Иран може да има доволно распарчен материјал за нуклеарно оружје за неколку месеци.  

Израелските власти наведоа слична временска рамка. Минатиот месец, министерот за одбрана Бени Генц предупреди дека Иран е „само два месеци од набавка на материјали неопходни за нуклеарно оружје“. Тој ја повика меѓународната заедница да развие „план Б“ во случај на неуспех на преостанатите нуклеарни преговори, вклучувајќи санкции и веродостојна закана за воена акција. 

Олбрајт рече дека неодамнешното однесување на Иран сугерира дека тие се обидуваат да ја подобрат својата улога на преговарачка маса под новиот тврдокорен претседател Ебрахим Раиси, со цел да обезбеди поповолни услови во разговорите за обновување на договорот од 2015 година по повлекувањето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.  

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО+ФОТО | Били Ајлиш како Мерилин Монро: Тинејџерската ѕвезда на Мет Гала се појави во најгламурозно издание досега

Следно

572 нови случаи на коронавирус и 30 починати лица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian