Славчо Попоски прогнозира: Жешко, пожешко, најжешко, изгор… еве кога!

1 min read

– До крајот на денов, како и во текот на следните денови, нашата територија ќе продолжи да биде под влијание на ТОПЛОТНИОТ бран од југ кој ќе условува натпросечно високи температури на воздухот, вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека од петок ветерот ќе го промени својот правец во западен и југозападен, и особено во западната половина од државава ќе биде ЗАСИЛЕН на интензитет.

Температурите, како минималните (утринските), така и максималните дневни, ќе продолжат да растат и минималните до крајот на оваа работна недела ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 17 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

УВ ИНДЕКСОТ и понатаму ќе има умерено висока вредност, и ќе изнесува коефициент (6).

Сепак, според Попоски, услови за локална нестабилност, со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи ќе има за време на викендот кој доаѓа…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЛШ: Неверојатен меч во Севиља, дури четири пенали за едно полувреме

Следно

Борел: Русија сака да ја подели ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian