САД со предупредување до своите граѓани да не патуваат во Србија поради состојбата со коронавирусот

1 min read

Американското министерство за надворешни работи ги предупреди државјаните на САД да не патуваат во Србија поради лошата епидемиолошка состојба со коронавирусот, но и да бидат особено внимателни поради криминал aко се во таа земја.

Стејт департментот ги предупреди граѓаните да не патуваат во Србија и осум други дестинации поради вирусот, вклучувајќи ги Словенија, Албанија, Литванија, Авганистан, Гренада, Белизе, Сент Китс и Невис и Маурициус.

Се наведува дека тие држави се меѓу земјите од четврти степен во кои е регистрирана значителна распространетост на коронавирусот. Според податоците на Министерството за здравство на Србија, од вчера, уште 27 лица починале од ковид-19. Бројот на новозаразени продолжува да расте, а инфекција е потврдена во претходните 24 часа кај 6249 од 21 163 тестирани лица.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од извештајот зависат оставките; Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово

Следно

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian