На традиционален фестивал на Фарските Острови убиени околу 1.500 китови и делфини

1 min read

За време на овогодишниот фестивал „Гриндадрап”, што се одржува секоја година на Фарските Острови, автономен регион на Кралството Данска, убиени се 1.428 китови и делфини, јави агенцијата Анадолија.

Домашните медиуми информираа дека локалното население годинава убило 1.428 животни, во традиционалниот лов на делфини и китови наречен „Гриндадрап”, што датира од 1500-тите години.

Годинашната е највисока бројка на убиени животни од почетокот на традицијата.

Во традицијата што трае од 1584 година, најмногу китови и делфини досега биле убиени во 2013 година. Тогаш биле усмртени 430 животни.

И покрај силните осуди од екологистите низ целиот свет, традиционалниот фестивал се одржува секоја година

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скандал / Кандидатот на Алернатива за Чаир Беким Сали го паркира автомобилот на тротоар (ФОТО)

Следно

Бочварски-Митровиќ: Преку размена на искуства до правилна урбанизација на просторот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian